wtorek, 26 lutego 2019


Spacerem po Polskich Parkach Narodowych”
część 5 – luty 2019

ODPOWIEDZI

    1. Co to są połoniny i gdzie występują w Polsce?
    POŁONINY - jest to piętro roślinności o charakterze naturalnym, którego zasięg poszerzony został znacznie przez działalność człowieka. Nazwa zbiorowisk muraw/traw alpejskich i subalpejskich wykształconych ponad górną granicą lasu w Karpatach Wschodnich, w Polsce najczęściej wiązana z Bieszczadami.
    2. Tu znajduje się pasmo górskie z pięknymi i ostrymi sylwetkami szczytów, doliny są w postaci wąwozów skalnych, a północne zbocza opadają ku dolinom dość łagodnie.
    a) Babiogórski PN
    b) PN Gór Stołowych
    c) Pieniński PN
    d) Gorczański PN

    3. Można tu spotkać muflona, cietrzewia, orzesznicę czy też wierzbę japońską, pierwiosnka maleńkiego, gnidosza sudeckiego.
    a) Babiogórski PN
    b) Karkonoski PN
    c) PN Gór Stołowych
    d) Gorczański PN

    4. Co to są endemity i relikty?
         Endemity – rodzina lub niższy takson (flory, fauny) występujący tylko na ograniczonym niewielkim obszarze Ziemi i niespotykany nigdzie poza nim.
           Relikty - współczesne organizmy (roślinne i zwierzęce) charakteryzujące się archaicznymi cechami anatomicznymi i stanowiące pozostałość grupy organizmów mających w przeszłości szeroki zasięg geograficzny, lecz obecnie żyjących na terenie znacznie mniejszym. Zmniejszenie zasięgu świadczy o tendencji gatunku do wymierania.

5. Poniższe rośliny są endemitami, jako jedne z niewielu gatunków w Polsce przetrwały zlodowacenia na wolnych od lodu stokach Karpat Zachodnich. Podaj nazwę tych roślin.
          a) skalnica tatrzańska
          b) ostróżka tatrzańska

a

b