wtorek, 9 marca 2021

V - część MARZEC

 Ze Zdrowiem Za Pan Brat

na odpowiedzi czekam do 29 marca 2021 r.

wysyłając odpowiedź w tytule/temacie napisz: Konkurs V część


tym razem trochę w innej formie zestaw pytań, pmyśl, poszukaj, wczytaj się i napisz odpowiedź - POWODZENIA !!!


  1. Oblicz BMI osoby o wzroście 160 cm i wadze 95 kg. Dowiedz się czy ta osoba ma niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę, otyłość czy otyłość znacznego stopnia?

  2. Wyjaśnij, dlaczego dieta bogata w warzywa i owoce sprzyja profilaktyce nowotworów jelita grubego.

  3. Gruźlica jest chorobą zakaźną człowieka wywołaną przez prątki. Głównym źródłem zakażenia jest chory człowiek, który wraz z kaszlem czy kichaniem rozsiewa prątki gruźlicy. Są to bakterie oddychające tlenowo, odporne na wiele czynników środowiskowych, takich jak: wysuszenie, podwyższona i niska temperatura, wysokie i niskie pH. Prątki atakują i rozwijają się w różnych narządach człowieka, m.in. w węzłach chłonnych, skórze, płucach, kościach, mózgu i nerkach.

    Podaj nazwę narządu ludzkiego, w którym prątki gruźlicy rozwijają się najczęściej. Odpowiedź uzasadnij.

    Narząd:

    Uzasadnienie:

  4. Do popularnych badań okulistycznych w celach diagnostycznych używane są krople zawierające naturalny alkaloid (atropinę). Podanie go w postaci kropli do oczu powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i długotrwałe rozszerzenie źrenic, co ułatwia przeprowadzenie badania. Jedną z częstszych chorób oczu jest jaskra, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego na skutek nadmiernego ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej.

    Wyjaśnij, dlaczego aby przeprowadzić badanie oka u pacjenta chorego na jaskrę, lekarz nie stosuje atropiny, ale zaleca podanie innego środka rozszerzającego źrenicę oka.

  5. Jedną z chorób kości jest osteoporoza, należąca do grupy chorób, w których duże znaczenie ma stosowana przez człowieka dieta. Na podstawie różnych pozyskanych informacji określ, na czym polega zmiana struktury kości spowodowana osteoporozą i podaj tego przyczynę.

  6. W 2013 r. opublikowane zostały rekomendacje na temat suplementacji witaminy D dla mieszkańców Europy Środkowej, w tym dla Polski. Opracowano je osobno dla kobiet ciężarnych oraz dla wszystkich grup wiekowych – od noworodków aż po seniorów. Stwierdzono, że ponad 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Z tego powodu nawet zdrowe osoby powinny zażywać tę witaminę, ponieważ przy dawkach terapeutycznych praktycznie niemożliwe jest jej przedawkowanie.

    Wyjaśnij, dlaczego ludzie żyjący w strefie klimatycznej Polski są narażeni na niedobory witaminy D w organizmie. Jakie są miejsce i sposób jej wytwarzania.